2012.08.06.
Miért használjunk mosódiót?
|
család- és környezetbarát természetesség:
ez a MOSÓDIÓ
A napjainkban használt mosószerek alkalmazása köztudottan környezetszennyezést okoz. Mosást követően a szintetikus, el nem bomló alapanyagokból készült mosószeres víz szennyvízként a víz természetes körforgása által a természetbe jut, ahol vegyi anyagok lebomlása hosszú időt vesz igénybe, ez alatt felszívódik a növényekbe, így az állatok szervezetébe is bejut, az élő szervezetek működésére negatívan hat.
A "környezetkímélő mosószerek" előállítása során ügyelnek arra, hogy természetes anyagokat használjanak, amelyek a használat után könnyen és természetes úton lebomlanak. Vannak olyan cégek, akik a csomagolás előállításánál is környezettudatos elveket érvényesítenek. Ezek a termékek viszont drágák, nem mindenki számára megfizethetőek.
Van egy olyan mosószer, amelyet nem kell előállítani, mert a fán terem...
Mosódió: a természetes, környezet- és bőrbarát, növényi mosószer
A mosódió a mosódiófa (szappanfa) latinul: Sapindus mucorossi (Soapnut tree-ang.) termése, mely a szappanfafélékcsaládjába tartozik. Ezek a trópusi és szubtrópusi növények a bennük található különleges anyagnak, a saponin-nak köszönhetik nevüket. Természetes élőhelyük: India (őshaza), Indonézia, Nepál és más Délkelet-Ázsiai országok, ahol már évszázadok óta termesztik és használják termését mosásra. A Sapindus mucorossi termésének a legmagasabb a saponin tartalma. A dióhéjban lévő anyag a saponin, amely vízzel érintkezve habzani kezd, kioldódik a mosódió héjából és úgy hat, mint a szappan. A saponin kb. 14%-os koncentrációban és kiváló minőségben található meg a szappanfa termésének héjában. A mosódió tulajdonképpen egy kitűnő mosóerővel rendelkező természetes szappan, bőr- és környezetbarát növényi mosószer.
Előnyei
Környezetbarát: a mosódió egy természetes növényi mosószer. A mosódióhéj foszfát- és tenzidmentes, vagyis nem tartalmaz semmilyen káros vagy környezetszennyező anyagot, és 100%-ban lebomlik. Használata nem szennyezi a természetet, hiszen a környezetkímélő mosással megóvjuk vizeinket is, és nem terheljük azt különböző vegyszerekkel. A mosódió fákon terem, ami oxigént termel, így nemcsak felhasználásában, de "előállításában" is rendkívül környezetbarát. Környezetünk védelméért talán a mosódióval tehetünk a legtöbbet.
Bőrbarát: nem tartalmaz allergiakeltő és bőrirritációt okozó anyagokat, ezért a mosódió különösen bőrbarát. A csecsemők, kisgyermekek, érzékeny bőrűek és allergiások, vagy bőrbetegségben (Neurodermitis, ekcéma, pikkelysömör) szenvedők számára is kitűnő mosószer. Használatával lemondhatunk a környezetszennyező, allergizáló és bőrirritációt okozó anyagokat tartalmazó vegyszeres mosásról.
Kelme-barát: a mosódió megóvja ruháit is, gyengéd a színekhez és a szövethez. A saponin magas fokú zsíroldó hatásának köszönhetően eltávolítja a szennyeződést a ruhákból, anélkül, hogy a textíliákban kárt tenne vagy hogy a színek kifakulnának, a ruhák hosszabb ideig megőrzik élénk színüket és szerkezetük épségét. Mosást követően a kelmék puhák és üdék maradnak. Még a legfinomabb gyapjú és selyem mosására is alkalmas.
Gazdaságos: a mosódió az "intelligens mosóporok" tisztaságát produkálja egy "hagyományos mosópor" árának töredékéért. Ezért a mosódió nem csak azoknak kitűnő választás, akik a vegyszermentes, környezetkímélő mosást részesítik előnyben, hanem azok számára is, akik csökkenteni szeretnék a mosással járó egyre növekvő költségeket. Egy adag (4-8 darab) mosódióval legalább 2-3-szor, de akár 4-szer is moshatunk, így fél kilónyi mosódió-héj akár 100-120 mosáshoz is elég, ez heti 4 mosás esetén félévre elegendő! Ráadásul a kis kiszerelés következtében csak kevés helyet foglal el a fürdőszobában.
Sokoldalú: felhasználása sokrétű, a mosáson kívül - különböző módon elkészítve - egyéb célokra is felhasználhatjuk a háztartásban: mosogatáshoz, mosdáshoz, hajmosáshoz, autómosáshoz, felmosáshoz, sőt házi kedvenceink (kutya, macska) fürdetéséhez, ezen kívül hatásos a levéltetvek ellen is. A többször mosott, azaz elhasznált héjakat nem kell a szemétbe dobni, ha van lehetőségünk komposztálóba is tehetjük.
Újdonság: a mosódió már nem csak héj formájában kapható, létezik finom porrá őrölt változata is, amely még hatékonyabb, így gazdaságosabb is a mosódió-héjnál.
Hogyan használjuk a mosódiót?
A mosódió egyszerűen használható a mosógépben. A dióhéjakból egy mosáshoz 4-8 felet használunk fel, kis textilzsákba vagy pamutkendőbe/zokniba kötve kell a mosógép dobjába tenni. Kemény víznél több, lágy víznél kevesebb, kisebb mosási hőfokon több, magasabb mosási hőfokon kevesebb mosódió-héj szükséges. 40°C-os mosások esetén a héjak két-három mosást is kibírnak. A mosódió alkalmas fehér és színes mosásra egyaránt (30-90 °C-on), továbbá gyapjú és selyem mosására is.
A mosódió nem fehérít, így a kényes fehér/világos kelméknél szükség lehet fehérítőszerre, például környezetbarát mosószódára vagy aktív oxigénes fehérítőre (100% nátrium-perkarbonátra, természetes szer). Makacsabb, zsírosabb koszok esetén szintén mosószódát adagolhatunk a mosáshoz. A nehezen kimosható foltokat kezelhetjük pl. mosószappannal vagy környezetbarát folttisztítóval. Ha nagy ritkán fehéríteni kell (pl.függöny), a szódabikarbóna általában megoldja a problémát.
A mosódióval mosott ruha semleges illatú, lágy tapintású ezért öblítőre nincs szükség. Ha valaki mégis igényli, hogy a ruhák illatosak legyenek, akkor a megszokott öblítőből kevesebbet (fele-negyed annyit) használjon, hiszen kelmelágyításra már nincsen szükség. Tipp: öbblítő helyett használhatunk tiszta illóolajat is az illatosításra, amelyet ugyancsak az öblítős rekeszbe kell tenni, vagy utolsó öblítés előtt a mosódobra. Mosásonként 15-20 csepp illóolaj már kellemes illatot ad.
Érdemes használata előtt alaposan kitisztítani a mosógépet (pl. ecetes átmosással), mert vízkőoldó hatású a mosódió és az első pár mosásnál a kioldott vízkő megtapad a textílián. Keményebb víz esetén vízlágyításra adagoljunk mosószódát minden mosáshoz. A mosódiót nem kell kivenni öblítés előtt, bennmaradhat a dobban a mosás végéig.
A mosódiót nem csak mosásra használhatjuk
6-8 dióhéjat (2 kávéskanál mosódió-port) 1 liter vízben 5-10 percig főzve olyan oldatot kapunk, mely használható samponként (nem habzik ugyan, de tisztít), akár házi kedvencek (kutya, macsska) fürdetéséhez is használható. Ezt a főzetet általános háztartási tisztítószerként, kézmosószerként, vagy levéltetvek ellen permetszerként is alkalmazhatjuk. Hígítva a ruhák kézi mosásához is kiváló. (Az így készített főzetet hűtőben max. 1 hétig -fagyasztóban hónapokig- tudjuk tárolni, mivel nincsen benne semmilyen tartósítószer!) Mosogatáshoz felhasználva tegyünk a kész főzethez egy kevés ecetet, így ragyogóak és cseppmentesek lesznek az edények, üvegáruk. Korpás fejbőrre alkalmazva a főzetet hagyjuk a hajon hatni 5-10 percig, majd öblítsük le.
Sajnos tudjuk, hogy a cikkben belinket webáruház jelenleg nem működik. Nyakunkba vesszük a netet és igyekszünk megtalálni nektek a napjainkban legkedvezőbb mosódió beszerzési forrásokat. Kis türelmet kérünk, illetve mindenki segítségét szívesen fogadjuk ebben a témában is!
Kapcsolódó cikkek
Kíméletes, alapos, környezetbarát:
mindent a mosódióról
Forrás: Meglepetés 2010.01.17
A mosódió egy indiai fa termése, nem tartalmaz olyan mesterségesen előállított kémiai anyagokat, amelyek szennyezik környezetünket, és amelyek az allergiásoknál és a különféle bőrbetegségekben szenvedőknél bőrirritációt okozhatnak.
|
Indiában, Nepálban és Indonéziában már évszázadok óta használják a mosódiót mint növényi mosószert. Az akár 15 méter magasra is megnövő mosódiófa Dél-Indiából származik. Márciusban és áprilisban gyönyörű fehér virágok borítják, és szeptemberben már szedhető különleges termése. Az érett diók aranyszínűek és ragacsosak. A leszüretelt mosódiót megszárítják, a szárítás során színe vörösesbarnává válik, és ragacsossága csökken. Végül a diókat feltörik, és héjukat pamutzacskókba csomagolják. A fekete belső mag sem étkezésre, sem mosásra nem alkalmas. Ezzel szemben a dió héjában rejlő értékes hatóanyagnak kitűnő a mosóereje.
Természetes szappan
Az indiai mosódió a szappanfafélék családjába tartozik. Ez a trópusi és szubtrópusi növény a benne található különleges anyagnak, a szaponinnak köszönheti nevét. A szaponin vízzel érintkezve enyhén habzik, és úgy hat, mint a szappan. Nagy koncentrációban található a szappanfa nagyjából két centiméter átmérőjű, dió formájú termésének héjában. A termést mindenféle feldolgozás nélkül közvetlenül amosandó ruhák közé helyezzük. A szaponin – zsíroldó hatásának köszönhetően – eltávolítja a szennyeződést a textíliából, de nem roncsolja az anyagot, és színek sem vesztik el élénkségüket.
Mi mindent tud egy mosódió?
|
Természetessége miatt jól használhatják:
|
• Tisztává varázsolja a ruhákat, és olcsó.
• Meglepő puhaságot és selymességet ad. • Megszünteti a kellemetlen szagokat, • nem fakítja ki a színeket. • Selymet és gyapjút is moshatunk vele. |
• érzékeny bőrűek,
• csecsemők, kisbabák, • allergiások, • bőrbetegségben (pl. neurodermitis, pikkelysömör, ekcéma stb.) szenvedők. |
• A mosódió nem habzik jelentősen a mosógépben.
• Illata semleges, ezért ha a kedvenc öblítőnk illatára vágyunk, használhatjuk mellé nyugodtan, viszont – mivel a dió lágyítja a vizet és a ruhákat – kb. feleannyi öblítő is elég, mint eddig. Ezzel is pénzt takaríthatunk meg.
• A mosódió alaposan tisztít, de nem fehérít, ezért a fehér ruhákhoz érdemes bio-fehérítőport adni.
Hogyan használjuk?
|
• Helyezzünk egy vászonzsákba vagy egy vékony cérnazokniba 4–8 fél dióhéjat, keményebb víz esetén többet, lágy víz esetén kevesebbet.
• Az optimális hatás érdekében előtte pár órával be is áztathatjuk a diókat, de ez nem kihagyhatatlan fázis.
• Tegyük a zsákot a mosógépbe, de kötözzük be a száját, mert mosás közben a dió apró darabokra hullik.
• A fehér ruhákhoz tegyünk mellé fehérítő/folttisztító port.
• Ha illatosítani szeretnénk a ruhákat, használhatunk egy kevéske öblítőt, mosóparfümöt vagy 6-10 csepp tiszta illóolajat (narancs, citrom) az öblítőrekeszben.
• Ha fertőtleníteni szeretnénk, tehetünk a mosógépbe 30–50 ml ezüstkolloid-oldatot is minden 3-4. mosáshoz.
• A mosás végeztével lehetőleg ne hagyjuk túl sokáig a gépben a ruhákat, mert – miután a mosódió szerves anyag –, hamarabb lesz dohos szagú a ruha, mint a „hagyományos mosóporok” esetén.
• Ha a dió mosás után még ragad, akkor felhasználhatjuk még egyszer, egypár új dió hozzáadásával.
• Az elhasznált diókat nyugodtan a szemétbe vagy akár a komposztba is dobhatjuk.
Amikor mosódiót vásárolunk ügyeljünk arra, hogy mag nélküli tiszta dióhéjat válasszunk! Több forrásból is hasonlítsuk össze az árakat mielőtt megvásárolnánk.
A Mandala mosódió hatásfoka messze magasabb mint az összes többié ami a piacon beszerezhető.
Mire jó még a mosódió? Extra tippek
|
1. Fertőtlenítő hatású mosogatószer
Jó tudni!
• 100%-os növényi mosószer, kíméletesen, de mégis alaposan tisztít, a mosott ruha semleges illatúvá válik.
• Egyaránt használható fehér/színes mosáshoz. A színes ruhák hosszabb ideig megtartják eredeti színűket.
• 1 kg-os csomagolás heti 2-3 mosás esetén kb. 1 évre elegendő.
• Környezetkímélő, vizeinket nem szennyezzük vegyszerekkel. • A Mandala mosódió Indonéziából származik, magasabb a szaponintartalma.
tovább - Kulturális Kreativok2009
|
Hasznos linkek:
TISZTA SÓT SZERETNE, AMIBEN NINCSEN KÁLIUM-KLORID?
Vásároljon, rendelje meg most!
+36 30 722 71 05
OLVASS TOVÁBB
Ebből finanszírozzuk az FNA bevezetését!
Alapjövedelem – aláírásgyűjtés már 27 országban
Népi kezdeményezés indult!
Népi kezdeményezés indult az Európai Unióban a Feltételi Nélküli Alapjövedelem bevezetése érdekében.
A kezdeményezés részletei és aláírási lehetőség: itt.
Az interneten megkezdődött már az Alapjövedelem érdekében indított aláírásgyűjtés. Jelenleg már mind a 27 uniós tagországban folyik az aláírásgyűjtés.
Népi kezdeményezés indult!
Népi kezdeményezés indult az Európai Unióban a Feltételi Nélküli Alapjövedelem bevezetése érdekében.
A kezdeményezés részletei és aláírási lehetőség: itt.
Az interneten megkezdődött már az Alapjövedelem érdekében indított aláírásgyűjtés. Jelenleg már mind a 27 uniós tagországban folyik az aláírásgyűjtés.
A mappában található képek előnézete Ökoklikk hétvége Galgahévíz