Zuhany ábécé
Zuhany ábécé
A zuhanyzás frissít, feszesebbé teszi a kötőszöveteket, felpezsdíti a vérkeringést, felüdít – a zuhanyzás mindenre képes.
És mi a helyzet a kádfürdővel?
A kádfürdő ugyan nyugtat, de ha túl sokáig élvezed a meleg (forró) vízben való lubickolást, elernyeszti a szöveteket, a bőr pedig kiszárad. Éppen ezért érdemes inkább zuhanyozni, időnként persze be lehet iktatni egy maximum 15 percig tartó kádfürdőzést.
Hideg vagy meleg zuhany?
A meleg…
A meleg, 38–40 °C közötti zuhany vize oldja a feszültséget, és enyhíti a fájdalmat a hát és az ízületek tájékán. Ha fájnak a felsorolt testrészek, akkor a zuhanyfejet kb. 10 cmnyi távolságra tartsd a bőrödtől, és néhány percig folyass rá meleg vizet – jót fog tenni.
A langyos víz…
A langyos (kb. 37 °C-os) víz lehetővé teszi ébredés után a minden szélsőséges hőfok okozta agresszív hatástól mentes, nyugodt zuhanyozást.
- Reggel a langyos víz relaxál.
- Este a langyos víz a könnyű álomra való felkészülést segíti elő.
- A nap bármely szakában a langyos víz felfrissít.
A hűs víz…
A hűs víz (25–30 °C-os) ugyanakkor jót tesz a fáradt, esetleg duzzadt lábnak. A zuhanyrózsát irányítsd a lábboltozat felé, mielőtt felemelkedsz a zuhanyozóban lehajló testhelyzetedből. Tudnod kell azonban azt is, hogy este nem tanácsos túl hideg vízzel zuhanyozni, mert ez esetben a szervezetnek növelnie kell belső hőmérsékletét.
A váltózuhany…
Méregteleníti a bőrt, lassítja az öregedést, serkenti a vérkeringést, élénkíti a nyirokrendszer működését és fokozza a szervezet ellenálló-képességét. Csökkenti az izzadást, simábbá, hidratáltabbá teszi a bőrt, és segít a narancsbőr eltüntetésében is.
Élénkítő hatású a hideg és meleg víz gyors váltogatása. Javasolt, hogy kétszer annyi ideig tartson a meleg, mint a hideg. Ismételd meg kétszer háromszor, a hideggel befejezve.
Lehetőség szerint olyan zuhanyrózsát használj, amit a kezedben tarthatsz (tehát nincs a falra erősítve), és a vízsugarat úgy szabályozhatod, hogy egybefüggő vízsugarat is használhass. Ha a zuhanyrózsán ez nem szabályozható, szereld le a rózsát.
A váltózuhanyzás 8 szabálya
Főszabály: Mindig a szívtől legtávolabb kezdjük a váltózuhanyzás egyes fázisait, s onnan közelíts a szív felé. Kezdd az alsó lábszárakon, így haladj fokozatosan felfelé a mellig.
- A vizet körülbelül 10 cm-ről enged a testedre.
- Keletkezzen egyenletes vízköpeny a bőrödön.
- A meleg víz legyen 38 Celsius fokos.
- A hideg víz 10-15 Celsius fokos legyen.
- Egy-egy testrészt 30 másodpercen át váltakozva moss.
- Legfeljebb 3 percig végezd a váltózuhanyt, míg bőröd enyhén kipirul.
- A folyamatot hideg vízzel zárd.
- A tested törölközővel dörzsöld át, hogy ismét felmelegedjen.
Fontos:
- Tilos a váltózuhany babáknak és nagyon időseknek!
- Szívbetegek és visszeres betegek számára kifejezetten ajánlott a váltózuhany, de előtte mindenképpen konzultálj az orvossal.
- Kismamák legfeljebb a végtagjaikon alkalmazzák a váltózuhanyt.
- Fokozatosan szoktasd hozzá a szervezeted a váltózuhanyzáshoz.
Miért hasznos a váltózuhany?
A váltózuhany élettani hatásai rendkívül kedvezőek, nem véletlen a népszerűsége. Lényegében az történik, hogy forró víz hatására a kapilláris vérerek előbb kitágulnak, majd a hideg vízben gyorsan összehúzódnak.
A hőmérséklet gyors változása az ereket hirtelen összehúzódásra illetve kitágulásra készteti, ezért ez a zuhanyozásfajta erősíti az érfalakat és javítja a keringést, ezáltal segít megelőzni a visszerek kialakulását.
Immunizáló hatása is van, és még a bőrt is feszesíti, ezért segít megelőzni a narancsbőr kialakulását is.
Zuhanyzás után
Nagyon fontos, hogy zuhanyozás után bekend a bőröd valamilyen növényi kencével. Bőröd ilyen módon visszanyeri nedvességtartalmát. Rendkívül frissítő hatású, ha dörzskesztyűt vagy masszírozó kefét is használsz.
Extra tipp: a masszírozást a jobb kézen vagy a jobb lábon kezdd, mindig a szív felé haladva.
Hogyan hat a hideg víz az egyes testtájakra?
- Ha a vizet az állra, az alsó ajak alatti területre vereted, kitisztul az elméd.
- Ha a két szemöldök vagy a felső ajak fölötti részre folyatod, nagyon energikusnak fogod érezni magad.
- A homlokra folyatott hideg víz elálmosít.
- A kar felső részének hideg vízzel történő átmasszírozása jótékonyan hat az emésztőrendszerre.
- A csukló felett 3-5 centiméterrel a szívre tudsz hatni a hideg vízzel.
- A csukló vonalára folyatott hideg víz a májra, az ujjhegyek az agyra hatnak.
- Nagyban befolyásolja a vér kémiai összetételét, ha a vizet a mellkasodra vereted (akár 10-15 percig is), ahonnan lecsurog a nemi szervekig.
- Ha a jobb lábfejjel megmasszírozod a balt, és fordítva, miközben hideg vizet folyatsz rájuk, a talpon elhelyezkedő sok ezer idegvégződés stimulálásával az egész szervezetre hathatsz.Kipróbálod?
Tusoláshoz (is) szappan ?
A reklámok lebeszélnek róla…
Talán benned is felvetődik a kérdés: szappant vagy tusfürdőt használj?
A szappan az emberiség legrégibb tisztálkodási szere, míg a tusfürdő a 19. század végén jelent meg csupán. A multik reklámkampányainak eredményeképpen ma sokan a tusfürdő mellett voksolnak. Pedig az emberek évszázadokon keresztül szappannal és vízzel mosakodtak.
Az igazi szappan vizes oldata lúgos, s mivel a bőr enyhén savas vegyhatású (pH), a reklámok éveken keresztül lebeszéltek mindenkit a szappanos mosakodásról. Pedig a szappan nem rosszabb, mint a tusfürdő…
A szappan akkor most szárít vagy sem?
A szappan egy elterjedt tévhit szerint árt a bőrnek, mert szárítja.
Ez igaz, de nem teljesen. Kizárólag akkor van szárító hatással a bőrödre, ha sokáig nem mosod azt le. Általánosságban elmondható, hogy a víz jobban szárít, mint a szappan.
Miért jó a szappan? Miért mosakodj szappannal?
Túlságosan szennyezett környezetben élünk, a víz önmagában nem tisztít kellően. A szappan, mint enyhe bőrradír, a zsíros piszoktól és az elszarusodott hámsejtektől is megszabadítja a bőrt, s így az üdébbé, frissebbé válik. Bőröd hámrétege folyton cserélődik. Az elhalt részeket legjobban szappan segítségével tudod eltávolítani.
Az enyhén lúgos szappan mivel szaruoldó, bőrpuhító hatású, segíti a bőr természetes működését, öntisztulását.
Forrás: ANDIÓ
A mappában található képek előnézete Ökoklikk hétvége Galgahévíz