2013-tól kereshetsz akár havi 450 000 forintot tisztán, adózva, legálisan, fehéren. 500 000 Ft/hó árbevételig az összes közterhet egyetlen fix 50 000 forintos átalányadóval megfizetheted majd.
Adhatsz végre munkát saját magadnak...
Normális országban nem csak úgy lehet tisztességes összeget keresni, ha valamelyik nagy és sikeres cégnél sikerül jó állást szerezned, esetleg politikai mutyikban kaparod ki magadnak a gesztenyét, vagy bevállalsz valamilyen illegális okosságot. A hétköznapi szorgalmas ember előtt is nyitva áll a lehetőség, hogy saját magát foglalkoztassa és ezzel gondtalan megélhetésre elegendő jövedelemre tegyen szert. Az ilyeneket az angolok úgy hívják, hogy self-employed (önfoglalkoztatott), vagy freelancer (szabadúszó). Nincs főnöke, nem áll senki alkalmazásában, mégsem munkanélküli. Nem az állam tartja el, hanem eltartja saját magát (és családját), és közben természetesen, normális mértékben hozzájárul az állami közterhekhez is. Van egészségbiztosítása, idős korában lesz nyugdíja is. Magyarul egyéni vállalkozó, egyszemélyes vállalkozás. Normális országban szabadúszóként, egyszemélyes cégként is dolgozhat egyszerűen és legálisan
- bébiszitter, magántanár, takarító, grafikus, vagyonőr, tolmács, sportedző, kozmetikus,
- programozó, orvos, marketinges, könyvelő, pszichológus, tanácsadó, ügynök, szövegíró,
- ezermester, kertész és bárki más,
aki szaktudását, rátermettségét pénzé teszi, tehát munkadíjat számláz, szolgáltatást nyújt. Normális országokban az ilyesfajta egyéni vállalkozások külön állatfajt jelentenek, és rájuk szabott módon, egyszerűsítve adózhatnak. A sok szívással járó adózás csak akkor kezdődik, ha ezt a vállalkozási formát kinövi, vagy olyan tevékenységbe kezd, amit így nem is lehet csinálni.
A kisadózók tételes adózását a napokban jelentette be a kormány:
- 2013. január 1-től lesz elérhető.
- Egyéni vállalkozók, betéti társaságok, és közkereseti társaságok választhatják.
- Évi 6 millió forint árbevételig alkalmazható.
- Főállású vállalkozó esetén havi fix 50 000 Ft a fizetendő adó.
- Mellékállású vállalkozó esetén havi fix 25 000 Ft a fizetendő adó.
- Betéti- és közkereseti társaságnak csak a számlákat kell nyilvántartani.
- Valószínűleg ÁFA mentesek lesznek a kisadózók számlái.
- Valószínűleg nem lehet majd költségként elszámolni a kisadózók számláit.
Sok részletet még nem lehet tudni, a jelenleg elérhető információt a fentiekben összefoglaltam. A koncepciót első látásra és alaposabb elemzést követően is zseniálisnak tartom. Nagyon szeretném, hogy a törvények részletes kidolgozása során ne is tegyék tönkre, mert ezzel megnyílhat az út a sikeres mikrovállalkozás előtt. Ez természetesen nem pusztán az érintett vállalkozók számára lenne rendkívül örvendetes. Egy megerősödött, kifehérített, normálisan adózó mikrovállalkozói réteggel jól jár az állam, minden fogyasztó, az összes többi adófizető, általában véve az egész társadalom. A koncepció ráadásul egészen ortodox, csak Magyarországon számítana gyökeres újdonságnak. Külföldön számos helyen bevált.
Mekkora adó ez?
Hát ez attól függ, mennyit sikerül keresned az átlagos hónapban.
- Ha 25 000 forint a bevételed, akkor 200%
- Ha 50 000 forint a bevételed, akkor 100%
- Ha 100 000 forint a bevételed, akkor 50%
- Ha 150 000 forint a bevételed, akkor 33%
- Ha 200 000 forint a bevételed, akkor 25%
- Ha 250 000 forint a bevételed, akkor 20%
- Ha 500 000 forint a bevételed, akkor 10%
Ez tehát egy regresszív adó. A magamfajta vállalkozó szellemű embernek nagyon tetszik. A progresszív ellenkezője, amikor ugye minél többet keresel, annál magasabb hányadot vesz el az állam. Itt 50 000 forint az adó függetlenül attól, hogy mennyit keresel. Ha csak 50 000 forint a bevételed, az egészet fizetheted be adóba, neked nulla marad meg. Cserébe viszont akkor sem kell többet adnod, ha többet sikerül keresned.
Nem lehetne ÁFA nélkül? De.
4 000 Ft bevétel ezen túl nem csak a feketézőknek jelent 4 000 Ft bevételt. A legális vállalkozónak sem kell 4000 Ft + ÁFA összeget, azaz kimondva 5 080 forintot fizettetni az ügyféllel. Nem kell belebonyolódni az ÁFA ügyintézés iszonyatos bonyodalmaiba, a vállalkozó ugyanúgy minden energiáját a munkájára fordíthatja, mint a feketéző. A lebukástól sem kell tartania, hiszen nincsen semmi takargatnivalója. Büszkén hirdetheti magát, a munkájára koncentrálhat.
A koncepció nagyszerűsége leginkább az egyszerűségének köszönhető. Könyvelőre talán egyáltalán nem is lesz szükség, vagy csak ritkán, és igazán olcsó szolgáltatásra. A legálisan működő kisadózó azt könnyen fejben tudja tartani, hogy 50 000 forintot minden hónapban átutal az államnak, és ezzel minden el is van intézve. Ennyi pénzt kell erre a célra tartalékolnia. Az ötven ropin felül költheti a saját pénzét, ahogy akarja. Ahogy a feketéző...
Nem lehet rá számlagyárat alapozni.
A tételes adózás egyszerűségét és életképességét veszélyeztetné, ha ilyen cégek fiktív költségszámláival el lehetne tüntetni nagyobb vállalkozások nyereségét. Ezért valószínű, hogy a kisadózók számláit nem lehet majd költségként leírni. Ez az adózási forma tehát leginkább olyan vállalkozók számára lesz biztosan kedvező, akik a lakosság számára szolgáltatnak. Ugyanakkor könnyen lehetséges, hogy a sikeres kisadózók annyival alacsonyabb áron lesznek képes szolgáltatni az alacsonyabb közterheknek és adminisztrációs költségeknek köszönhetően, hogy a cégeknek így is megéri őket megbízni.
Az Egyszerűsített Vállalkozói Adó állati bonyolult és sok. Nem teszi lehetővé, hogy Magyarországon is normálisan, legálisan működjenek a szabadúszó szolgáltatók.
Így olyanok is fognak adót fizetni, akik eddig zsebre dolgoztak. A költségvetésben teljesen új, eddig nem létező bevételt jelent majd.
Teljesen kifehérítheti ezt a szektort.
Nem igaz, hogy a magyar ember született csaló, aki akkor sem adózik, ha az adórendszer normális. 50 000 forintot józan paraszti ésszel megéri kifizetni:
- hogy legyen egészségbiztosítása, legyen állami nyugdíja, ne kelljen félni a lebukástól.
Felszámolja a jelentős versenyhátrányt a feketézőkkel szemben.
Az emberek Magyarországon nem kapzsiságból működnek feketén, hanem mert úgy érzik, nincs más választásuk. Az adóelkerülés ördögi kör. A tisztességesnek sem marad választása, mert legálisan háromszoros áron kellene dolgoznia, az pedig nem piacképes. Ezzel a koncepcióval a kisadózó akár olcsóbban is dolgozhat, mint a feketéző. Nem marad érv a feketézés mellett.
Nem veszélyezteti a többi szektort.
Ez a koncepció számtalan céges tevékenységre egyáltalán nem alkalmas. Egyszemélyes szolgáltatásra jó, semmi másra nem. A bevételi határ túlságosan alacsony a legkisebb forgalmú bolthoz is. Amennyiben a termék vagy szolgáltatás árának magas hányada költség, a dolog nem működik. Ha egy tevékenységhez alkalmazottak kellenek, a dolog nem működik. Ez a koncepció arra jó, amire ki van találva, a többi szektor működését pedig nem befolyásolja hátrányosan.
Azt állítom, hogy ezzel a koncepcióval akár félmillió eddig a statisztikákban láthatatlan, új adózó jelenhet meg. Azok az emberek, akik eddig a fekete vagy szürke gazdaságban tevékenykedtek. Az egész megtörténhet akár néhány hónap leforgása alatt, ha nem rontják el a törvényeket, regisztrációt, szóval a koncepció megvalósítását. A Fidesz eddigi ötletei közül ez az első, amiben komoly potenciált látok, hogy az áhított 1 millió új munkahely felé vigyen.
Tanárokat látok hétvégén megfizethető áron korrepetálni, kiegészítve jövedelmüket. A mellékállásban vállalkozás után 25 000 forint az adó. Rengeteg főállású szabadúszó vállalkozót látok, akik szabadon hirdethetik magukat, versenyezhetnek legálisan. Olyanokat, akik eddig feketéztek, vagy inkább nem is vállalkoztak, mert nem voltak hajlandóak csalni.
Több százezer jómódú szabadúszó senkinek sem árt...
A kreatív és szorgalmas, tehetséges mikrovállalkozó minden modern gazdaság egyik fontos motorja. Ezek a jómódú emberek jelentős bevételi tételt hozhatnak a költségvetésbe, belőlük nőhetnek ki a nagyobb vállalkozók, akik már munkát adnak másoknak is, ráadásul piacot is jelentenek. Sokan lehetnek több százezer forintos jövedelemmel, akik komolyabb fizetőképes keresletet jelentenek. Van pénzük étterembe járni, utazgatni, vásárolgatni, költekezni, ezzel megkönnyítik más vállalkozások dolgát...
Mi van 6 millió forint / év árbevétel felett?
Jó kérdés, hogyan lépjen tovább valaki, ha elkezdi meghaladni az átlagosan havi 500 000 Ft árbevételi szintet. Nem jelenthetne problémát, ha ilyen esetben egy második céget alapítana. Ilyen jellegű munkákat ez a cége, olyan jellegűeket az a cége számláz. A lényeg, hogy az államnak is csak jó az, ha valaki 2x annyi adót fizet. A visszaéléséket kizárja, hogy ilyen céget fiktív módon nincs értelme csinálni, illetve nagyion sok gazdasági szektorra alkalmazhatatlan.
Tényleg kereshetnél 450 000 forintot?
450 000 Ft jövedelemhez 500 000 Ft árbevétel kell:
- 3125 Ft óradíj (20 munkanap, napi 8 óra)
- 10 ügyfél havi 50 000 forintos megbízással
- 20 ügyfél havi 25 000 forintos megbízással
- 100 ügyfél havi 5 000 forintos megbízással
Ez lehetséges az élet rengeteg területén. Kell hozzá szaktudás, rátermettség valamiben, kitartás és szorgalom. Nem mindenkinek sikerülne egyik napról a másikra, de a lehetőség adottá válna. Az így adózók hamar átéreznék, hogy van miért dolgozniuk, fejlődniük és fejleszteniük.
A legálisan hirdetett szolgáltatások ára átlátható. Az egészségesen működő piaci verseny alacsonyabb árakat, egymással könnyebben összehasonlítható, jobb szolgáltatásokat eredményez. A legális vállalkozókkal szemben érvényesíteni lehet jogos elvárásokat, garanciákat.
A koncepció 10 előnye (az összeset fel sem tudnám sorolni).
- Kiszámítható a vállalkozónak. Pontosan tudod, mennyit kell befizetned.
- Kiszámítható az államnak. Pontosan tervezhető bevétel.
- Energiáinkat bürokrácia és ügyeskedés helyett a munkánkra fordíthatjuk.
- Még könyvelőre sem lesz szükség, vagy a könyvelés nagyon olcsó lesz.
- Európai szintű megélhetést tesz lehetővé csalás nélkül.
- Szinte teljesen kifehérítheti az egyszemélyes vállalkozásokat.
- Olyan plusz bevételt hoz az államnak, ami egyébként nem keletkezne.
- Nem csökkenti az állam más, már meglévő bevételeit.
- Jómódú szabadúszók fizetőképes keresletet jelentenek.
- Mások közterheit is csökkenteni lehet, ha többen adóznak.
Már csak az a kérdés, hogy mivel tudják elrontani?
- Ha szívás lesz ilyen vállalkozást alapítani, bejegyezni. Semmi értelme az egésznek, ha újonnan, erre a célra alapított vállalkozás nem választhatja, csak 2-3 év hagyományos adózás után...
- Ha mesterségesen korlátozzák, hogy ki adózhat így és ki nem. Akkor jó a rendszer, ha szabadon választhatja, aki akarja.
- Ha ilyen céget is rémálom lesz könyvelni, az ügyeit intézni.
- Ha nem kap tisztességes egészségbiztosítást, nyugdíjat, aki így adózik.
- Ha úgy agyonbonyolítják, hogy a hétköznapi ember már nem is érti.
- Ha olyan "visszaéléseket" is megpróbálnak kizárni, amiket felesleges kizárni.
Nem sorolom tovább. Az állam zseniális abban, hogy bármilyen jó koncepciót tönkretegyen olyan húzással, ami nekem soha eszembe sem jutna. Reménykedjünk, hogy ezúttal nem sikerül elcseszni.